Před nějakou dobou jsem pro svého kamaráda z Německa sháněl modely spacích vozů ČD WLABmz od firmy LS Models, jelikož neumí komunikovat v češtině, pochopitelně jsem se mu rozhodl pomoci. Našel si na e-shopu Železniční modelářství Tesař celou sérii spacích vozů s motivem UNESCO, které nesou názvy měst zapsané do seznamu světového kulturního dědictví.

Zde je nutné ovšem podotknout, že modely vyráběla firma LS Models v roce 2008 a 2010. Později se obnovit výrobu již nepodařilo, sám bych o tyto vozy měl velký zájem. Kontaktoval jsem tedy telefonicky zmíněného prodejce s tím, že mám zájem o celou sérii těchto spacích vozů. Prodejce se nejdříve zdál být celkem ochotný vyhovět, modely má skladem a není problém zastal na adresu v Česku nebo do Německa.

S tím jsem měl trochu problém zase já, protože už tak pochybná pověst tohoto prodejce mi neuzmožnila si život trochu zjednodušit – navíc ještě nechat balík posílat přímo od Tesaře do Německa? To jsem nechtěl riskovat. Jakmile prodejce zjistil, že se nedám tak snadno oblbnout, nabídl modely zaslat s tím, že požaduje ale peníze předem na ůčet. Celou sérii spacích vozů s motivem Praha, Holašovice, Lednice-Valtice, Kutná Hora a Telč, nabídne za speciální slevu 9.000 korun.

Vzhledem k tomu, že se tyto modely již nevyrábí a jejich koupě je prakticky nemožná, mojí neůvěru to nedokázalo přesvědčit. Jelikož kamarád z Německa je prakticky velmi dobrý přítel z dobu studií na VŠCHT v Praze, nabídle jsem Tesařovi, že si pro modely k němu do Boskovic zajedu – hovor ihned ukončil a nebylo možné zavolat zpět.

Ještě ten den, a vlastně i další dva následující probíhala emailová komunikace, kdy jsem na svém osobním vyzvednutí těchto modelů osobně trval. Prodejce na tento způsob prodeje nebyl nadále ochoten přistoupit. Zde jsem tedy vyčerpal veškeré možné způsoby, které jsou jinak u dobrých a poctivých prodejců zcela běžnou věcí i způsobem, jak navázat komunikaci i přímo, což je mnohdy celkem fajn.

Zde se tak opět potvrdila zkušenost, že s takovými prodejci není možné uzavírat jakékoliv předobjednávky, či dělat nákupy přímo. E-shop pana Tesaře budí dojem chaosu, zmatečné nepřehlednosti, kdy stovky zobrazovaných a indexovaných položek internetovými vyhledávači jsou stále na oko „živé“ ač tomu tak opravdu není. Kladu si pak otázku, jak je možné v dnešním právním a povinnostmi svazujícími podmínkami pro podnikání – umožněna existence takto obskurního prodejce bez jakékoliv vlastní sebereflexe a morálky..