Po otevření nového katalogu novinek pro rok 2024 Vás hned napadne, že Česká republika je hned po Německé provenienci, jedna z nejvíce zastoupených modelových novinek z celého katalogu. Pokud se podíváme do historie, a tím myšleno devadesátá léta, vstup do nového tisíciletí, první dekáda do roku 2010 a nyní 2024 – je ROCO ohledně České republiky velmi štědré, ačkoliv se nejedná o zrovna velký trh, modeláři v Česku jeho modely nakupují pravidelně.

I pro samotné ROCO musí být Český trh překvapením, protože od roku 2020 se výrobce naší zemi začíná věnovat čím dál více, a hlad po modelech ČSD, ČD či ZSSK je stále. To ukázal už katalog 2023, a nyní ho následuje i ten letošní 2024! Pro modeláře z Francie, Itálie, nebo zemí Beneluxu, Polska a Maďarska či Německa, musí být katalog s našimi modely poměrně velké překvapení. Dokazuje to, že dlouho přehlížená země je vyhladovělá na modely, které jsou pro mnohé modeláře, sběratele a střadatele do skříně – mnohdy i velkými srdcovkami.

Důkazem, že tak malá země dokáže doslova vykoupit celé modelové série, byl rok 2023 a několik verzí modelů Bastard 372/371, kdy ROCO muselo 3x obnovit výrobu a velký zájem o tyto modely pokrýt. Přitom byla původně vyrobena pouze ČSD verze, následovaná ČD verzí před aplikací korporátního laku Najbr, následovaná dále verzí Najbrt a posledním ČD Cargo ve firemním laku. Posledně zmíněný model byl zadán do výroby hned 2x, a dnes již seženete pouze DC verzi.

Pojďme se ale věnovat novinkám z katalogu 2024, kdy zde chci konkrétně výrobci vytknout jeho poměrně nekvalitní provedení elektroniky u některých modelů vyráběných ve Vietnamu, což je doposud neřešený problém který i nadále přetrvává. Jak se ROCO k zahoření DPS, či nadměrnému přehřívání dekodérů vyjádří, nelze také odhadovat – údajně to firma chce vyřešit.

Bardotky, velké téma..

Nikdo v roce 2019 netušil, že se výrobce zaměří na tak klíčkové modely, jako jsou Bardotky 749, 751 a 752. Můžeme tak i v budoucnu očekávat, že se téměř nekonečný řetězec různorodých barevných schémat těchto lokomotiv, bude nejspíš objevovat v katalogu tohoto výrobce pravidelně. I když na domácím trhu nabézí poměrně velkou škálu těchto modelů firma MTB, nedosahuje tento výrobce v případě elektroniky modelu takovou laťku, aby mohl firmě z Rakouska konkurovat.