Vlastnosti tohoto dekodéru jsou opravdu velké. My se budeme ale držet toho k čemu tento dekodér potřebujeme: tedy ovládání výhybek s motorickým či cívkovým pohonem. Další jeho využití bude na kolejové rozpojovače spřáhel, což je velké téma pro modeláře, kteří provozují DCC modelová a domácí kolejiště.

Jelikož celé kolejiště máme převážně s motorickými přestavníky, které obsluhují komponenty Digikeijs, Kuehn a Roco, v případě skrytých odstavných nádraží, jsou použity staré cívkové přestavníky Berliner TT Bahnen (BTTB). Ano, čtete správně. Až 45 let staré přestavníky fungují naprosto precizně. Ohlídat si ovšem musíte výstupní napětí, cívka se může snadno spálit. O opravých spálených cívek BTTB přestavníků napíšu samostatný content, jelikož výroba cívky není vůbec náročná záležitost.

8 výstupů pro výhybky, nebo 16 pro kolejové rozpojovače spřáhel

Výhybkový dekodér WD10 budeme v celé sérii výstupů používat pro motorické přestavíky MP1. Zde stojí uvést zajímavý parametr ceny a výkonu – užitkovosti. Jelikož naše kolejiště pracuje s různými komponentami, cena WD10 se pohybuje mezi 900 až 1000 korunami za kus. Podobný dekodér, a to Digikeijs DR4018, který nabízí stejný počet výstupů, tedy 8, je už jen o stovku dražší, tedy 1000 až 1100 korun.

Je tedy čistě na Vás, k jamému zařízení se přikloníte. Není zde vůbec rozhodující, zda zůstanete u jednoho typu, vzájemná kompatibilita v propojení jednotlivých dekodérů (Roco x Digikeijs), a uživatelsky přívětivé a snadné nastavení, vám nabízí libovolnou kombinaci.

Parametry a provoz

Dvě skupiny po 8 výstupech, ve skupině max. 1A. Integrovaná ochrana proti zkratu. Celkové zatížení dekodéru je 1,8A. Napájení 12-18V AD/DC. Rozměry jsou 83x76x24,7mm. Dekodér má dvě výstupní skupiny, každou s 8 výstupy. Zvlášť se dá pro každou ze dvou výstupních skupin zvolit požadovaný provozní režim. Obě řady tedy mají specifické vlastnosti, které se určují podle parametrů CV.

V režimu výhybek, může spínat až 8 výhybek. Položek s jednou cívkou ( např. rozpojovač)  můžete spínat 16 ks. 
Délka impulzu z výstupů je individuálně volitelná. pro přestavníky MP1 a MP5 je ji nutné  upravit. Režim signálů (červená x zelená) a světelných signálů umí samozřejmě i pomalu stmívat a další různé světelné efekty, lze použít i pro pouliční osvětlení, reklamní osvětlení, osvětlení budov atd.

Energie do obvodu dekodéru je možné provést pomocí digitálního systému nebo externího zdroje. Pokud provozujete středně velké domácí kolejiště, peníze za ušetřenou investici externího zdroje použijete na něco jiného, dekédr jednoduše napojíte na koleje svého DCC kolejiště.

V tomto bodě bych se na moment zastavil. Některé klubová a jiná kolejiště, jsou rozděleny napájecími Boostery, tedy zesilovače signálu v kolejišti, ale také samotného napájení, což řeší výkyv napětí v kolejích, pokud provozujeme více lokomotiv a příslušenství, která jsou používána ve větším počtu v jeden okamžik: světla, přestavníky, odpojovače, točna, pouliční osvětlení.. Boostery zamezují těmto zmíněným výkyvům. Zapojovaní do Booster sekcí jednotlivých částí layoutu nehraje roli. Boostery Roco a dalších výrobců, nejsou limitovány sériovým projením na jednom kabelu s více Boostery. Jednoduše řečeno: je zcela jedno, zda výhybkové dekodéry jedné sére zapojíte na Booster 1 a několik dalších na Booster 2.. vždy nás bude zajímat jen napětí a signál v kolejích.

Pokud se ale použití Boosterů vyhnete a přestavníky MP1 či MP5 nedobíhají do koncových pozic, jedná se o pokles napětí v kolejích a v součtu k vyšším odběrům které může poskytnout centrála. Zde totiž nehraje vůbec roli značka výrobce. Roco, Lenz a Digikeijs, jsou kapacitně sestaveny pro provo lokomotiv a určitého počtu příslušenství, jakákoliv centrála jednoduše neutáhne vše, proto se do série vždy vyplatí pořídit jeden Booster. V tomto případě je tedy jedno, zda jde o velké či klubové kolejiště. U nás toto řešíme z 80 procent externím zdrojem pro příslušenství: totočna, pouliční osvětlení, motorické a cívkové přestavníky atd.

Díky RailCom můžete číst všechny nastavení dekodéru v namontovaném stavu. Adresa dekodéru a volba druhu provozu může být alternativně provedeno stisknutím programovacího tlačítka na WD10. Provozní stav každého výstupu z každé skupiny je indikován LED diodou.

Programování CV a jednotlivých specifických parametrů pro Roco

WD10 má celkem 16 spínacích výstupů rozdělených do dvou skupin – skupina A a skupina B – každá s 8 souvisejícími výstupy. WD10 je tedy srovnatelný se dvěma samostatnými spínacími dekodéry, jako je LS100 nebo K83.

V digitálním systému DCC lze přepínat více než 2000 bodů. Tyto adresy výhybek jsou vždy přiřazeny skupině dekodéru v sekvenci 4 adres výhybek pro obě skupiny A/B zvlášť. Aby bylo možné adresovat tuto skupinu 4, výstupů, je v dekodéru pro tyto 4 body uložena adresa dekodéru. Ta se počítá z požadovaných adres výhybek, ale není totožná s adresou výhybek.

Pokud chcete zadat adresu dekodéru sami pomocí programování CV, je nutné použít kalkulátor adresy dekodéru na webu výrobce. Do levého horního pole zadejte požadované číslo výhybky. Počítač nyní automaticky určí 3 další čísla výhybek a jejich přiřazení spínacím výstupům a také obsah CV pro registr adres dekodéru.

Adresa dekodéru skupiny A je uložena v CV1 a CV9. Adresa dekodéru pro skupinu B je uložena v CV35 a CV36.

Vzhledem k tomu, že odpovídající standard pro výpočet adresy byl interpretován odlišně, naleznete níže dvě tabulky, jednu pro většinu systémů DCC (např. Lenz) a jednu pro více myší Roco.