Nizozemskou firmu Digikeijs, která vyrýběla velmi zajímavé komponenty pro provoz digitálního modelového kolejiště už nehledejte, přestala existovat, a dodnes nikdo ani v jejich mateřské zemi neví kde se majitelé nachází. Problém zůstal jediný, zákonná podmínka udržovat reklamační procesy, to se ale nestalo a nejspíš nebude ani splněno. Ve firemním rejstříku v Nizozemí o případném úpadku žádnou zpravu nelze dohledat, dokonce ani žádné kontakty na které by vám někdo odpověděl.

Dostáváme se tak do fáze, kdy je nutné hledat náhradní varianty. Myslím tím především moduly detekce bloků a jejich obsazenost, komplexní moduly pro serva výhybek či mechanických kolejových rozpojovačů spřáhel, návěstní dekodéry a smyčkové dekodéry. O modulech pro digitalizaci točny a dalších elektronických součástí DCC kolejiště ani nemluvě.

Každého nejspíš napadne Roco, nicméně jeho cenová politika DCC dekodérů příslušenství je až kosmická, minimálně právě to cenové rozpětí. Kde bylo možné koupit DR4018 s 8 výstupy pro motorická serva výhybek za cenu 900 CZK, u Roco Vás stejný dekodér vyjde na 2.500 CZK. Volba konceptu, kdy u každého motorického přestavníku instalujeme sólo dekodéd je sice možné, nicméně v současné době asi jediné schůdné řešení co se poměru-ceny-výkonu v digitálně ovládaných layoutech týká.

Kompatibilita už není sprosté slovo

Dnes můžeme být rádi, že jednotlivé komponenty zapojené do jednoho středně velkého modelového kolejiště, mohou spolu bez výrazných problémů komunikovat, a tím nemyslím právě RailCom. Sám na svém modelovém kolejišti provozuji několik komponent od řady výrobců, nedržím se tedy pouze jediné značky. Dekodéry příslušenství jsou Roco, Lenz, Littfinski, Digikeijs a Zimo. Největší podíl pak u adresace výhybek s motorickými přestavníky, kde došlo ke kombinaci Kuhn dekodéru a DR4018 od Digikeijs. Poměrná část přestavníků a kolejových odpojovačů spřáhel, pak obsluhuje samostatný dekodér od Peli.

Ostatně, Peli mi obsluhuje všechna návěstidla Němeček, kterých je naq kolejišti celkově 126 kusů s univerzální CV adresací mimo mateřské návěstní dekodéry Roco.