Čištění kolejií je jedno velké téma pro řadu modelářů, někdo koleje čistí ručně (pokud se jedná o malá domácí kolejiště) a pokud to jsou kolejiště se skrytými odstavnými kolejemi a obratovými smyčkami, je potřeba sáhnout po něčem univerzálním.

DAPOL nabízí komplexní údržbu koleje díky svému vozu, ve kterém mimo vysávání prachu a nečistot, můžete používat čistící roztok s leštěním ale také broušení kolejnic – to v případě, že na kolejích je uježděný mastný povlak, což způsobují právě gumové bandáže dvojkolí lokomotiv.

Model je dodáván s: jemnými brusnými kotouči, sací vložkou, leštícími kotouči, houbovými vložkami na kapalinu a kolejnicovými kartáči. Vložky pro broušení a leštění lze snadno vložit a vyjmout.

Vůz je vybaven paticí pro 8 pin dekodéry, tedy dle normy NEM 652. Pro vůz DAPOL lze tedy použít dekodéry Lenz, Zimo, ESU ap. Dostupný dekodér Lenz SILVER+ je asi tou dostupnější variantou. Stejné dekodéry nicméně dodává i konkurenční Zimo. Motor není určen pro pohyb vozu, k tomu potřebujeme tedy lokomotivu která vozidlo bude po kolejišti tahat.

Pro nastavení dekodéru nás bude zajímat pouzde adresace dekodéru CV, v našem případě 99 pro funkce vozů – tedy osvětlení osobních vozů a ovládání červnených zpětných pozic na konci. Zajímat nás bude pouze výstup pro funkci F0 – tedy aktivace motoru vysavače a čištění kolejí. Časem lze umístit i výstup z dekodéru pro zadní červené zpětné pozice, případně osvětlení obsahu sacího koše s nečistotami.

  • DAPOL B802
  • CENA: 104,99 EUR