Když jsem před několika lety zahlédl tento model v prodeji, stále jsem váhal s jeho zakoupením, později jsem velmi litoval že jsem do koupě takového krásného modelu nešel. Tohle se ale stává, a tak je nutné počkat na obnovení výroby, termín ale stále není jasný a sám výrobce nechce být konkrétní. Zpětně tak už svou chybu vrátit nemohu, navíc tento model nepotkáte nikde ani v bazarech nebo výkupech modelů některých kamenných prodejen. Tohle se prostě z ruky nepouští.

Model Šlechtičny je téměř dokonalý, a na své si zde přijdou také ortodoxní počítači nýtů. Manufaktura Crottendorf jednoduše nenechala nic náhodě, a to, co lze vidět na fotografiích, se vám skutečně dostalo v reálném provedení.

Model po uvedení do prodeje v roce 2010 vyvolal doslova bouři! Možná s nadsázkou říci, že o dost větší než TRIX se svým Albatrosem koncem roku 2022. I když se oficiálně přesně nevědělo v jakém počtu byla Šlechtična vyrobena, do dvou týdnů zmizel model z prodeje u nás, v Německu i v Rakousku. Nebylo prakticky možné jej nadále sehnat, a to platí i posledních 13 let.

Manufaktura Crottendorf vyráběla hned několik variant, a o to více byl model pro mnoho modelářů velkým lákadlem: 475.101 depo Brno, 475.111 muzeální stav depa Plzeň, 475.179 depo Děčín a 475.196 depo Vrůtky. Tehdy jsem byl ochoten zakoupit Děčín i Plzeň, nicméně se nezadařilo.

Jak bylo zmíněno už na začátku, modelu se nedalo prakticky nic vytknout. Patice pro PluX16 sice byla trochu méně než dnešní PluX22, popisujeme zde ale více jak jednu dekádu starou událost, která pro České a Slovenské modeláře znamenala opravdu mnoho. Precizní a velmi vysoká laťka provedení velmi malých detailů, je Manufaktura Crottendorf skutečně pověstná.

Detaily odpovídající tpovému výkresu ze Škody Plzeň, která tyto nádherné a velmi slavné lokomotivy vyráběla, velmi precizní odlévané rozvody pro dvojkolí, která jsou z velmi kvalitní chirurgické oceli, dvojkolí RP25 dle normy NEM – a řada dalších neuvěřitelně propracovaných detailů.

http://www.modellbahnmanufaktur-crottendorf.de/unsere-fahrzeuge/h0/475.1-csd.html