Model lokomotivy Vectron řady 388 kterou provozuje ČD Cargo, se ani na druhý pokus nepodařilo graficky trefit správně tak, jak by model měl odpovídat své skutečné provozní předloze. Pravda, první pokus byl tzv. nástřel, tedy graficky muster před schválením do výroby.

Problém je v tom, že zde kompletně selhala komunikace mezi zadavatelem a zhotovitelem. Dalším dost podstatným faktorem je výroba velké části portfólika Piko v Asii, konkrétně v Číně, kde se modely této firmy vyrábí a ve značné míře i kompletují.

Výsledek pak je takový, že ani na zmíněný druhý pokus se tento model nepodařilo sladit graficky, ačkoliv jej výrobce pustil do prodeje, což se evidetně stát nemělo. Otázkou pak zůstátá, jak kvalitní je výstupní kontrola, a vlastně pokud vůbec nějaká probíhá. Doba, kdy se vše tlačí na objemy zisku, způsobuje pak velké nepřesnosti což se netýká zdaleka jen hračkového segmentu a celkově modelářství jako takového.

Chyby občas udělá každý, ale udělat chybu a onu chybu pak pustit do prodeje, nenasvědčuje o kvalitě celkového produktu vůbec nic. Sám lokomotivy od firmy Piko vůbec nenakupuji, vlastním jen jednu, a to motorovou BR 106, která je sice v modelové kategorii Expert, kdy zpracování vypadá velmi dobře, o problematice demontáže skříně raději ani nemluvit

Chybu udělá i tak velký výrobce jako je Roco. Na stůl mi poštou přistál Bastard 371.003 ČD Najbrt 71228 se zvuky, které vůbec neodpovídají skutečné předloze. Vlastním už od stejného výrobce několik kusů 372 a další 371, dále německou BR 230 (po přečíslování) pak 180. Veškeré zvuky perfektní, protože Roco si zvuky v České republice z 371/372 realizovalo samostatně, zbytek zvuků pak byl realizován z lokomotivy řady 180/230.

Zde se ovšem do zvukového dekodéru vloudila chyba, kdy náběh motorů při akceleraci dělá dojem, že se jedná o start a rozběh motorů nějaké naftové lokomotivy, případně elektrické lokomotivy – případně kombinace všeho. Až při vyšších jízdních stupních dojde k náběhu zvuků ze skutečné předlohy 371/372.

Zde je nutné uvést, že reakce na reklamaci mého dvorního dodavatele modelů do osobních sbírek, byla naprosto perfektní, včetně promptní reakce Roco. Dekodér je tak někde v poště mezi ČR a Rakouskem. Dovolím si zde také konstatovat, že zvuky 371/372 jsou v mnohem lepší kvalitě provedení, než jaké nabízí monopol Jacek. Není dále nutné upravoat ani jinak nastavovat CV pro zvuky, vše je pekfetkně již nastavené výrobcem.

Piko tak s modele 388 ČDC udělalo jednu dost pikantní chybu, i když asi o důvěru se bát nemusí, nakonec vždy téměř vše najde svého kupce. Tohle ale považuji za krajní řešení, kdy naprosto nevěrohodný model, o kterém tedy výrobce ví, neprojeví snahu o jeho nápravu. Díky této 388 jsem přesvědčen, že modely lokomotiv Piko i nadále kupovat nebudu, ačkoliv některé modely z kategorie Exprert jsou špičkové, ať jde o Hektora nebo Laminátku, případně další modely ČSD sféry, jedná se spíše o vyjímky.