Když Roco v katalogu pro rok 2023 uvedlo plánovanou novinku v podobě lokomotivy Vectron ČD 193 696-2 tak PIKO přišpěchalo s vlastním modelem stejného provedení. Doporučuji zde určitě ROCO, protože v porovnání s konkurencí, je rozhodně na detaily a kvalitu provedení lepší než PIKO. Ačkoliv nebude někdo souhlasit, ROCO jednoduše lokomotivy umí, a je zde teď méně podstatné, zda jde o špičkově zpracované modely parních, tak i elektrických a motorových lokomotiv.

V současném provozu předloha tohoto modelu jezdí pravidelně na relacích Praha Cheb (Západní express), na ramenu přes Ústí nad Labem do Chebu (Krušnohor), dále pak na přímém spojení Prahy s Hamburkem a přes České Budějovice s Lincem v Rakousku.

Od roku 2017 využívá ČD lokomotivy Vectron (193.289-298) pro mezinárodní rychlíky především na trasách EuroCity z Prahy do Berlína/Hamburku/Kielu a Budapešti. V roce 2021 ČD zakoupilo svůj první Vectron, ale také si pronajalo šest dalších lokomotiv od slovenské leasingové společnosti Rolling Stock Lease (RSL). Ty dostaly jiný nátěr než ty, které si dopravce pronajímá od ELL z Rakouska. Kromě loga ČD je část skříně pokryta šedou barvou s unikátním QR kódem. Každá lokomotiva propaguje jiný produkt. 193 696-2 za ČD Bike (půjčovna kol).

ROCO má s modely Vectron už poměrně obsáhlou škálu verzí, a to jak grafického provedení, tak i národní standardy v používání pozičních světel za provozu a při posunu, to jsou zejména verze pro Benelux a Švýcarsko. Německé verze modelů jsou shodné s Českou verzí, stejně jako Slovensko s modely ZSSK Budamar ad.

KATALOG: 70056 (DCC), CENA: 366,90 EUR, ANALOG: 239,90 EUR

Pro vlaky Krušnohor a spoje Praha – Hamburk, jsem pro své modelové kolejiště vybral pouze jeden tento model s tímto grafickým provedením. Lokomotiva je zařazena pod depo Praha Vršovice, kde probíhají technické prohlídky a zbrojení. Na modelovém kolejišti uzlu Děčín/Ústí nad Labem, bude řazen v oběhu Krušnohor/Hamburk, a to s modely 372/371 „Bastard“, případně ve sločeném oběhu 362/363 pro Krušnohor na části trasy Ústí nad Labem – Cheb.

Jednotlivé tabulky oběhů v programu RocRail, dále tabulky oběhů SJŘ, budou uvedeny online včetně oběhů souprav a vozů v samostatné rubrice o našem kayoutu.