Výrobce modelů ACME opět zařadil do prodeje lokomotivu řady 362, a tentokrát tedy opět s motivem ČEZ. Jedná se již o druhou sérii tohoto motivu, který byl před několika lety uveden na modelu řady 162. Ačkoliv v České republice jezdí celá řada předloh s grafickým motivem, ACME opět sáhlo po osvědčené taktice: usnadnit si práci a nedělat si problémy s vývojem.

Motiv je v první řadě to nejjednodušší co lze na modelu použít, rozdílnou filosofii razí naopak konkutenční gigant Roco. Rakouský výrobce sází na kvalitu s přesností detailu, proto jeho grafické motivy výrazně navyšují prodeje – co na tom, že elektronická výzbroj se už jednu dekádu prakticky nemění, a jiné to není ani s ozvučením pro verze DCC. Grafika na modelech je pro sběratele velké lákadlo, ač za cenu podstatného drancování rodinných rozpočtů.

Taktika se ale výrobcům s motivem poměrně vyplácí. Již zmíněná rakouská firma Roco, dokáže prodávat ale i vyprodávat celé stovky a tisíce modelů jen díky takticky zvolenému a precizně zpracovanému motivu. To je příklad minimálně poslední dekády, kdy firma prodávala i přes velmi citelné zdražení, zatím co konkurence v prodejích spíše stagnovala.

Odpověď je jednoduchá. Ačkoliv přes pořizovací finanční náročnost dnešních modelů, není až tak příliš vhodné srovnávat tento sektor se sběratelstvím poštovních a jiných známek, i když, malá souvislost by se najít dala – finanční. Motivy na stále stejných modelech jednoznačně táhnou, a lákadlem budou i v další době, minimálně do doby, než se grafická nápaditost grafických designerů v plné míře vyčerpá..

  1. ESO 362 019-2
  2. KATALOG: 60612
  3. H0 1:87
  4. PluX21
  5. GRAFICKÝ MOTIV ČEZ
  6. CENA: 229,95 EUR